1 آبان 1392 12:20:24
صفحه نمايش لمسي
صفحه نمايش لمسي


يكي از دغدغه هاي طراحان سيستم هاي رايانه اي براي محصولات شان داشتن يك رابط خوب با كاربران است به عبارت ديگر طراح بايد سيستمي طراحي كند كه علاوه بر داشتن عملكرد خوب، كاربرپسند نيز باشد و نياز به صرف وقت و هزينه هاي زياد براي آموزش كاربران آن سيستم نباشد و در نهايت نحوه ارتباطش با كاربران ساده و سريع باشد. از اين لحاظ فناوري تاچ اسكرين يا صفحه لمسي اهميت پيدا كرده است و براي برخي كاربردها به طور گسترده استفاده مي شود.
شايد تا به حال مانيتورهاي مجهز به صفحه نمايش لمسي را ديده باشيد اين گونه صفحه نمايش ها داراي مزيت ها و البته معايبي است، به عنوان مثال در دستگاه هايATM يا عابر بانك نياز شديدي به اين فناوري احساس مي شود. كار با اين دستگاه ها، اين گونه است كه كاربر بسته به اين كه صفحه لمسي با چه فناوري ساخته شده است، نقطه مورد نظر را كه نمايش يك كليد يا لينك مي باشد توسط قلم مخصوص يا انگشت لمس و فرمان لازم يا درخواست خود را وارد سيستم مي كند.
● مزاياي صفحه لمسي
رايانه هاي مجهز به صفحه لمسي داراي مزيت هاي زير مي باشد:
۱) اشغال فضاي كم توسط دستگاه
۲) كمتر شدن قسمت هاي متحرك
۳) استفاده از آن ها به عنوان يك دستگاه ثابت در يك نقطه
● انواع صفحه لمسي از لحاظ طريقه نصب
▪ صفحه لمسي ها به ۲ روش در مانيتورها نصب و راه اندازي مي شود:
۱) Built-in
۲) Add-on
در روش Built-in صفحه لمسي تعبيه مي شود. اما در روش Add-on كار به گونه اي ديگر است به طوري كه صفحه لمسي را مي توان روي مانيتورها اضافه كرد. در اين روش كنترلر صفحات لمسي روي صفحه مانيتور نصب مي شود.
● اجزاي صفحات لمسي
اغلب صفحه هاي لمسي ها از ۳ جزء زير تشكيل مي شود:
۱) صفحه حساس به لمس كه مكان لمس شده را به كنترلر مي فرستد.
۲) كنترلر صفحه لمسي كه با دريافت سيگنال هاي مخصوص از صفحه لمسي آن ها را به علايمي معنادار براي پردازنده تبديل و از طريق پورت USB يا COM به رايانه منتقل مي كند.
۳)يك درايور نرم افزاري براي برقراري ارتباط بين كنترلر و سيستم عامل.
● فناوري هاي موجود صفحه لمسي
بسته به كاربرد و محل كار سيستم هاي مجهز به صفحه لمسي فناوري هاي مختلفي وجود دارد كه عبارت از:
▪ Wire Resistive Technology
همين طور كه از نام اين نوع صفحه لمسي پيداست از مقاومت براي توليد مقادير ولتاژ متفاوت در نقاط مختلف صفحه لمسي استفاده مي كند و بدين طريق مكان لمس شده را به كنترلر اعلام مي كند.
اين گونه از صفحه لمسي ها به هر نوع فشاري حساس است و پاسخ مورد نظر را در خروجي توليد مي كند؛ يعني از هر وسيله اي اعم از قلم و انگشت مي توان براي كار با آن ها استفاده كرد و از اين لحاظ محدوديتي براي كاربران به وجود نمي آيد.
آن ها معمولا داراي مواد پايه شيشه يا آكرليك است كه با لايه هايي از مواد هادي و مقاومتي پوشيده شده است اين لايه هاي نازك توسط نقاط غيرقابل مشاهده اي از هم جدا شده است. وقتي كه صفحه لمسي در حالت عادي و روشن است هيچ گونه تماسي بين ۲ لايه هادي و مقاومتي وجود ندارد و هيچ جرياني بين آن دو رد و بدل نمي شود؛ به محض اين كه لمسي اتفاق بيفتد فشار حاصل از لمس باعث تماس بين ۲ لايه هادي و مقاومتي خواهد شد و در جريان الكتريكي تغيير ايجاد مي شود. اين تغيير توسط كنترلر صفحه لمسي كشف مي شود و با اندكي پردازش روي اطلاعات حاصل از لمس، آن ها را تبديل به يك مختصات افقي و عمودي مي كند و به عنوان يك رويداد لمس آن را ثبت مي كند.
نوع مقاومتي صفحه لمسي فناوري ساخت ساده اي دارد ولي وضوح تصويري كه به كاربران ارائه مي دهد نسبت به انواع ديگر كمتر است.همچنين به دليل عمر طولاني آن، بيشتر به منظور كارهاي سنگين در مكان هاي نامساعد استفاده مي شود.
اين گونه از صفحه هاي لمسي مقاومتي بيشتر در خانه، مدرسه،مراكز فروش اتوماتيك و محيط هاي متنوع ديگر استفاده مي شود، ولي وضوح تصوير خوبي ندارد و براي نمايشگرها با اندازه كمتر از ۱۰.۴ اينچ استفاده مي شود.
▪ Infrared
اين نوع از صفحه هاي لمسي توسط فناوري پرتوي نور برنامه ريزي شده است. در اين نوع صفحه لمسي به جاي استفاده از لايه هاي مختلف، از يك قاب حاوي يك برد مداري استفاده مي شود كه در يك طرف ديودهاي ساطع كننده نور و در طرف ديگر تعدادي سنسورهاي دريافت كننده نور قرار گرفته است.
در محل لمس شده سنسورهاي دريافت كننده، ديگر نوري دريافت نمي كند يا به عبارتي يك وقفه در دريافت نور ايجاد مي شود كه از همين تغيير در سنسورهاي دريافت كننده، براي كشف مختصات مكان لمس شده استفاده مي شود.
▪ Surface Acoustic Wave (SAW)
اين فناوري يكي از پيشرفته ترين گونه ها در صفحه هاي لمسي است و بيشتر شبيه به انواع نوري است؛ ولي به جاي پرتوهاي نوري از امواج صوتي استفاده مي كند. جنس اين صفحه هاي لمسي شيشه اي است و به همين دليل هيچ وقت فرسوده نخواهد شد و طول عمر زياد و وضوح تصوير خوبي خواهد داشت.
اين فناوري بيشتر براي رايانه هاي آموزشي و كيوسك هاي اطلاعاتي در محيط هاي شلوغ استفاده مي شود.
▪ Capacitive
اين نوع صفحه لمسي ها از يك پنل شيشه اي حاوي يك عنصر خازني كه ذخيره كننده بار الكتريكي است تشكيل شده است.
برخلاف ديگر صفحه هاي لمسي در اين فناوري شيء لمس كننده بايد هادي جريان الكتريكي باشد مانند سر انگشت بدون پوشش.
زماني كه صفحه نمايش با يك شيء هادي مناسب لمس شود، جريان الكتريكي از سوي گوشه هاي صفحه لمسي به سمت نقطه تماس، جاري مي شود اين رويداد باعث مي شود تا مدارهاي نوسان سازي كه در گوشه هاي صفحه لمسي قرارگرفته است فركانس خود را با توجه به نقطه تماس تغيير بدهد. اين تغيير فركانس، اندازه گيري مي شود و به تعيين مختصات نقطه لمس شده كمك مي كند.اين گونه از صفحه هاي لمسي بسيار مقاوم است و وضوح تصوير عالي دارد. به همين دليل در پهنه وسيعي از كاربردهاي مختلف مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

 

Powered by Tetis PORTAL