1 آبان 1392 12:19:50
دسترسي به اينترنت از طريق كابل برق
دسترسي به اينترنت از طريق كابل برق   اتصال به اينترنت ممكن است تا چند وقت ديگر از طريق اتصال به خروجي هاي برق به آساني ميسر شود. مخابرات خط قدرت از خطوط الكتريكي موجود به منظور انتقال پهناي باند مخابراتي به درون محيط هاي شبكه خانگي و ارائه سرويس هاي مخابراتي درون خانه ها و شركت ها استفاده مي كند. با وجود مزايايي كه مخابرات خط قدرت مي تواند ارائه دهد، اموري همچون چگونگي استاندارد سازي و مشكلات اقتصادي باقي مي ماند كه توسعه اين تكنولوژي را به عقب انداخته است. بدون تكامل و توسعه در ايجاد استاندارد هاي مناسب و رگولاسيون به صورت جهاني، نمي توان مخابرات خط قدرت را به عنوان يك تكنولوژي درخور و بدون خطر مورد استفاده قرار داد. ايده به كارگيري شبكه هاي قدرت براي اهداف مخابراتي به زماني حدود ۸ دهه قبل بر مي گردد.
   اگرچه شبكه هاي الكتريكي آن زمان اساساً براي انتقال انرژي با كمترين تلفات، و بدون در نظر داشتن نياز هاي مخابراتي طراحي شده بودند اما خيلي زود دانشمندان موفق شدند هر دو كار يعني انتقال انرژي با اتلاف كم و ارسال اطلاعات به صورت حقيقي را به صورت عملي و در حد رضايت بخشي ممكن سازند.در ابتدا فقط PSU ها قادر بودند به صورت مفيدي از اين امكان بهره ببرند اما اين وضعيت اخيراً تغيير كرده است. تغيير قاعده اي كه در بازارهاي انرژي و مخابرات در سال ۱۹۹۸ انجام شد به نوعي يك ابتكاري بود كه به پيشرفت تكنولوژي مخابرات خط قدرت كمك خواهد كرد. به اين ترتيب، PSU ها در آينده نزديك با رقبايي مواجه خواهند شد كه مي خواهند زمينه هاي كاري جديد را در بازار مخابرات و با توجه به پتانسيل اين تغيير قاعده فراهم كنند.
   توليد الكتريسيته مي تواند گسترده تر شده به وسيله سرويس هاي value-added خاص، همچون قرائت خودكار اندازه از راه دور (دور سنجي)، طرح هاي شناسايي تعرفه و تنوع تعرفه، يا ديگر سرويس هايي به منظور اتوماسيون ساختمان و نهايتاً به منور تقويت مصرف كنندگان. مبحث آخر در حوزه اتصال شبكه هاي الكتريكي به درون يك محيط بسته نيز يكي از مباحث جذاب در اين تكنولوژي به شمار مي رود، از طرفي اين تكنولوژي قادر است به عنوان يك جايگزين حقيقي براي شبكه هاي مخابرات بين المللي موجود، از همه نوع از جمله سرويس هاي صوتي، سرويس هاي ديتا و خصوصاً فاكس و دسترسي به اينترنت پر سرعت- كم هزينه براي تمامي منازل مورد استفاده قرار گيرد. بنابراين هدف اصلي ارائه روشي براي بهره برداري از خطوط قدرت داخلي به عنوان شبكه هاي گسترده محلي پر سرعت كه بتوانند اطلاعات صوتي و تصويري ديجيتال را در كنار ديگر اطلاعات حمل كنند مي باشد.
   اين موضوع به واسطه جذابيت بالاي آن بسيار گسترده مورد توجه قرار دارد چنانچه در ايالت متحده گام هاي رو به جلويي توسط Home Plug Alliance برداشته شده و اتحاديه اروپا نيز در طرح تكنولوژي هاي جامعه اطلاعاتي ISI به آن مي پردازد. مطالعات بي شمار و آزمايشات پايكار بسيار زياد نشان داده است كه با ارائه يك رنج فركانسي در حدود ۲۰ مگاهرتز مي توان نرخ ديتا را تا حداكثر چند صد مگابيت بر ثانيه با استفاده از ظرفيت كانال شبكه هاي توزيع در مراحل ولتاژ ضعيف و ولتاژ متوسط به دست آورد.
   اين نتيجه به صورت بالقوه يك نوآوري بزرگ است كه مي تواند ارزش اقتصادي قابل ملاحظه اي داشته باشد. به عنوان يك نمونه امكان دسترسي به اينترنت از طريق پريزهاي برق روي ديوار را مي توان نام برد.
   امري كه باعث خواهد شد عظيم ترين علوم و دانش بشري درهمه جهان و در يك زمان براي همگي در دسترس باشد و از طرفي هزينه هاي دسترسي بالاي اينترنت كه هم اكنون مانع بزرگي براي كاربران است به طرز قابل توجه اي تغيير خواهد كرد. در مقابل انتشار راديويي، كاربران اينترنت قادر خواهند بود موضوعات مورد نظرشان را خودشان انتخاب كنند و به اين ترتيب رسانه هاي گران قيمت كنوني به زودي به رسانه هاي پيش پا افتاده بدل خواهد شد اينها همگي به دليل آسان و ارزان بودن دسترسي به اينترنت از طريق خروجي هاي الكتريسيته روي ديوار خواهد بود. با همزماني استفاده از توان الكتريكي از طريق خروجي هاي ديواري امكان خريد و تجارت، دستيابي به اطلاعات و همچنين مخابرات جهاني در يك زمان ممكن خواهد شد.البته استفاده از شبكه هاي الكتريكي بدون محدوديت نيز نمي باشد، زيرا سرويس هاي موجود همچون باند هاي راديويي موج بلند كوتاه و متوسط و باند هاي راديويي آماتور فعلي يك باند فركانسي از حدود ۹KHZ تا KHZ ۲۰را پوشش داده اند. براي اختصاص فركانس و تعيين سطح محدوديت ها، راه حل هايي پيدا شده است. نظر به اينكه مخابرات روي شبكه هاي قدرت بطور اساسي Wire borne است، مقياس هاي مناسبي براي جلوگيري از تشعشع سيگنال هاي غير مجاز نيز پيدا شده است. هم اكنون تلاش هاي اصلي براي پيدا كردن راه حل هايي كه نتيجه آنها سازگاري الكترومغناطيسي (EMC) باشد در جريان است.

 

 

Powered by Tetis PORTAL